U kaderníčky

Autor: Magda Kotulová | 13.12.2014 o 12:55 | Karma článku: 9,54 | Prečítané:  1873x

Môj vnuk mal doobeda čas, a tak ma konečne zaviezol ku kaderníčke. Blahoželala som mu za láskavosť, empatiu, ktorú mi prejavil, lebo moja hlava naozaj neodbytne potrebovala nejakú solídnu úpravu vlasov. Nutne bolo treba splašiť strih, čo má švih, aby som naozaj nevyzerala ako babka hodná rovno do rakvy, alebo niekde na maškarný ples. A tak som v kaderníctve pevne zakotvila.

Dostala som sa do rúk šikuľke, ktorá keď už zobrala nožnice do rúk a začala strihať moje rozčertené vlasiská, bolo vidno, že je kanón na strihy. Dušička vo mne radostne zaplesala, lebo som vedela, že som sa dostala do správnych rúk. Ticho šibrinkovala s nožnicami nad mojou hlavou, až som bola perfektne ostrihaná tak, po čom mi srdce pišťalo. Potom začalo natáčanie krátkych vlasov. Trvalú som si dávala robiť odjakživa, čo som bola schopná sedieť na stoličke u majsteriek, ktoré vyrábanie frizúr majú ako remeslo. Neobľubovala som žiadnu zmenu účesu. Desaťročia som bola verná tomu istému kučeravému, „kudrlinkovatému“, vraj zázraku v podobe karfiólu na ešte stále dobre mysliacej, ale starej hlavičke.

Dievčina bez slova, usilovne ma krášlila svojimi bystrými prstami. Občas som mŕtvolné ticho prerušila otázkou na to alebo ono, lebo mi bolo úplne neznesiteľne, mne nesmierne zhovorčivej, sedieť mĺkvo na stoličke a nechať sa ondulovať bez slov.

Ani neviem, ako sa moja skrášľovateľka rozhovorila. Jej slová boli výsostne zaujímavé. Až tak, že som otvárala svoje prispaté oči z príjemného šimorenia po mojej hlave. Neuveriteľne bleskovo som sa prebrala, keď sa začala vyjadrovať o svojich nápadníkoch. Ako by ma poliala živou vodou. Uši sa mi napli, srdce lačne otvorilo na prijatie slov úprimnosti, priamosti. Nečakala som to. Dokonca po jej neutíchajúcej salve vyznaní zostala som prekvapená, čo, zaskočená výrečnosťou a ostrosťou hodnotenia stavu života mladých ľudí. Z jej výzoru exkluzívnej mladej dámy som mala dojem, že je jednou z množstva žienok, ktorým láska, manželstvo, stály vzťah nič nevraví na základe prečítania návodov z lacných podradných časopisov, ktoré sa rozťahovali aj na stolíku jej pracoviska, či z vulgárnych, či primitívnych televíznych relácii i seriálov s úrovňou poriadne špinavej stoky.

Ako som sa len mýlila vo svojom odhade pri niekoľkých priebežných pohľadoch. Pomaly, pomaly sa vylupovalo predo mnou a pred zrkadlom, v ktorom som videla seba i ju, rozumné stvorenie, so slušnými, nadčasovými názormi, krásnymi ideami, pevnými predsavzatiami. Moja kaderníčka!…

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?