LARP

Autor: Magda Kotulová | 15.10.2014 o 0:06 | Karma článku: 7,15 | Prečítané:  1389x

Nedávno ma navštívil vnuk, ktorý pracuje v hlavnom meste Moravy. Prišiel, usadil sa. A ten môj dospelák, ktorý mi pripadá ako Tolstého Pier Bezuchov z Vojny a mier, len je štíhlejší, rozvravel sa o tom, ako rozvíja svoj darovaný talent zhora, ako ho nezabíja, neumlčuje. Vhĺbený je v úplne inom povolaní, ako by mal s takýmto talentom. Lieči pacientov s tou najťažšou chorobou, neraz smrteľnou. A naraz textár, spisovateľ, herec, dramaturg v jednej osobe. S potešením som si uvedomovala, akú má ku mne dôveru, keď mi o týchto svojich vnútorných dispozíciách a záujmoch hovorí.

Po minulé dni cestoval do Švédska, aby sa tam zúčastnil novej „masovej hry“ – LARP – Juh proti severu. Mladí i trochu postarší ľudia si zahrali to, čo sa kedysi odohralo. On predstavoval lekára, ktorý sa zúčastnil týchto bojov. Úplne ako malý chalan sa vžil do tejto hry, historickej hry. Zaujímavé záľuby sa objavujú v odrastencoch. Kedysi sa hrali len drobci, dnes sa hrou odreagúvajú ich veľkí bratia, otcovia. Občas aj pred zvedavými divákmi, platiacimi alebo neplatiacimi. Zaujímavá „podívaná“…

Nedávno, siedmeho septembra, čítala som v Čase.sk, ako český gynekológ Ján Rohlíček /57/ i jeho syn a aj výtvarník Filip Minařík /35/ sa tiež zúčastňujú takéhoto niečoho podivného.Vystupujú v hre o Indiánoch, Apačoch. MUDr. Rohlíček predstavuje Inču-čunu, jeho syn Old Shatterhanda, výtvarník Filip Minařík Winnetoua. Iní iných. Veľmi zaujímavé hobby u dospelých človiečikov. Zanietene sa hrajú v hrách, ktoré si kedysi predstavovali a o nich snili. Doprajú si svoje sny. Uskutočňujú ich v hravej podobe. Skvelé. Večné deti, večná hravosť mužov?…

Minule mi vnuk Lukáš vygooglil slovo LARP. Nikdy doposiaľ som ho nepočula. Až po tieto dni v miešanine s činmi môjho najstaršieho vnuka Jakuba. LARP – DIVADLO. Aj nie divadlo… Paradoxy? Ani nie: hra je hra. Realizovaná predstava niečoho. Hravosť, zábava, odreagovávanie sa, žitie si svoj život tak, ako sa komu páči a vyhovuje. Nový ošiaľ, nová móda, nové spôsoby, zvyky.

Teda LARP. Už mu rozumiem a ustanovujem za normál v mojom vedomí. Doba kráča, čo - beží, letí.... Mení sa. Menia sa zvyky, nápady, úlohy, zábava a kadečo iné v živote človeka. Tak! Ľudia bavte sa, hrajte sa, žite! Radostne, pokojne, pokým máte čas a zdravie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zomrel bývalý šéf BMG Invest Vladimír Fruni

Vladimírovi Frunimu operovali vo Veľkej Británii žlčník, zomrel doma po návrate z nemocnice.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.

KOMENTÁRE

Skutok sa stal. Únos sa vracia sa do kín aj do parlamentu

Mantru „skutok sa nestal“ verejnosť často vníma presne naopak.


Už ste čítali?