Lezúň

Autor: Magda Kotulová | 5.6.2014 o 17:51 | Karma článku: 10,03 | Prečítané:  868x

Po tieto dni otváram noviny, časopisy a nie je mi najpríjemnejšie. V .týždni nachádzam otrasné obrázky z vojny v Sýrii. Mŕtve deti, opustené zabité telá dospelákov. Skaza po uliciach, v národe. A potom otváram denníky a tam zasa vidím hŕby vojakov, nahádzaných na seba ako kopy handier. Bezmenní, zabití. Na Ukrajine. Prechádzajú mnou zimomriavky. Ťažko sa mi odchádza od dočítanej dennej tlače. A život beží ďalej, akoby sa niekde ďaleko od nás, a nakoniec aj celkom blízko pri našich hraniciach, nezabíjalo, neničilo, nekazil život deťom, ženám, mamám, mužom.

Žijeme všetci, akoby sa nás to netýkalo? Hlavné, že sa to nedeje u nás? Že máme pokoj?… A čo sa môže stať zajtra, o týždeň, rok, dva?… Nejakí cynici si zaumienia, že by chceli kus našej zeme! Vtrhnú do našej domoviny a my nepripravení zostaneme stáť s očami i s ústami dokorán?…Vrhne sa na nás presila… Čo urobíme? Ako sa budeme brániť? Nepožiadame o pomoc suseda, priateľa, aby nám pomohol? A čo, keď ten len mávne rukou, že sa ho to netýka, zamkne pred nami dvere, akože nie je doma? Pomôžme si sami?…

Nad takýmto kadečím som uvažovala a začala sa báť o mier v tejto krajine, začala som sa báť o zdravie, život svojich detí, vnukov a pravnukov.

Z tohto blbého pocitu ma na malú chvíľu vytiahla návšteva. Prišla moja najstaršia vnučka s mojím pravnúčikom. Tá sa už opäť teší na ďalší prírastok do rodiny. Chcela by dievčatko. Splní sa jej túžba?…

Každý dvojtýždeň, keď ma navštívi, aby ma potešila a urobila radosť, vidím ako Cyrko vyrastá, mení sa, ako nadobúda nové a nové spôsoby, ako žvatle prvé slovíčka, ako prejavuje svoj hnev, svoju spokojnosť, svoju radosť i žiaľ. Rastie ako z vody. Je úžasné pozorovať stvoreniatko plné života, ako sa zázračne premieňa pred mojím zrakom z kojenca na nekojenca a momentálne na lezúňa.

Ležal na zemi so zdvihnutou hlávkou. Držal ju pevne vzpriamenú. Liezol ako o dušu. S drobnými nôžkami sa odrážal od parkiet za fľašou Coca-Coly, ktorú sme mu ako cieľ predstrčili pred očká. A on, s vervou, s úžasnou dravou energiou po nej siahal, ťahal sa rúčkami za ňou. Občas sa pozrel s dlhavým pohľadom na maminu, či je pri ňom, a keď videl, že mu pohľad opätuje, že stojí vedľa neho, liezol rýchlo ako had, ku kotúľajúcej sa, unikajúcej plastovej flaše pred sebou. Fantastický pohľad na toto stvorenie, čo ide s nenásytným odhodlaním za svojím cieľom. Ten kukuč sebaistý, malých čiernych trniek, ktorý vám uštedrí, keď mu v pohybe dopredu prekážate rukou, telom!… Ťahá sa, lezie, lezie, derie sa dopredu…

Naraz som stŕpla. Kde som tento obrázok videla?… Dnes v novinách! Striaslo ma. Presne takto sa dospeláci ťahajú v blate, v špine i prachu zeme s guľometom pri hlave, aby zabíjali tých, čo sú im oproti. Presne takto sa odvážne plazia vojaci v maskáčoch, dopredu po zemi, na ktorej ich kedysi zrodili ich mamy. Schytila som Cyrilka na ruky, aby som prerušila tok myšlienok na vojenských lezúňov-zabijakov. Pritisla som si jeho hlávku k lícu, tuho objala. Bože, ako mi vrátil objatie. Silno ma schytil rúčkami. Potom som ho vrátila do mamkinho náručia, ale nepovedala ani slovko, čo ma práve v tejto chvíľke znepokojovalo. Načo stresovať mamu? Načo maľovať čerta na stenu?… Ale prežitok z druhej svetovej vojny, povstania, skúsenosť z ruských i nemeckých vojakov, dobrých i zlých, opitých, vyzbrojených po uši, ničiacich, aj zachraňujúcich ľudí, mi dodnes nedáva spávať. Takže každá zmienka o vojnách, občianskych, dobyvačných, ma plaší a deprimuje. Prežité zážitky sa nedajú zabudnúť. Sú hlboko v duši.

Kiežby môj lezúň, až dospeje v zdravého, energického muža, nikdy nemusel mať v živote pri hlave pušku, guľomet, aby mieril a strieľal na svojich bratov inej pleti, iného vierovyznania, inej národnosti, iného názoru na základné veci, hodnoty života, ako má on. Kiežby už nikdy a nikde na svete vojenskí lezúni neničili životy svojich náprotivkov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Boj proti establišmentu? Ako prežiť nápor terorizmu a fanatizmu

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu označiť kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?