Bocianie hniezdo

Autor: Magda Kotulová | 4.5.2013 o 13:19 | Karma článku: 11,50 | Prečítané:  790x

Nedávno som nemohla zaspať. Stáva sa  mi to, keď som nadmieru unavená, alebo keď na mňa doľahne cez deň riadny stres z neblahej príhody, z nepríjemného zážitku, ktorý ma zasiahne na dno duše. A tak som sa prevaľovala v posteli až ma to nahnevalo, vyslobodila som sa z perín a zasadla za počítač, aby som sa ako tak vytiahla z tej čiernej diery, v ktorej som sa o polnoci ocitla.

Ako si tak brázdim po vlnách éteru zastavila som sa pri kotve nádeje, pri úsmevnom ozname, že sa človek môže priamo dívať do hniezda pána bociana, ktorý pripravuje domov pre svoju žienku, ktorá čo nevidieť dorazí k nemu z ďalekej Afriky. A tak som si vygooglila www. kukaj.sk  a na obrazovke sa mi objavil odpočívajúci bocian. Zdalo sa, že spokojne spí spánkom spravodlivého po usilovnej práci na svojom dome. Uškrnula som sa na pokojného obyvateľa v pokojnom domove, v pokojnej krajine. Chvíľu som obdivovala operenca, ktorého mám rada ako všetkých jeho kamarátov z vtáčieho kráľovstva, od tých najmenších po najväčších.
Po chvíľkovom rozjímaní o spáčovi, čo spal ako dudok a ani sa nepohol, zhasla som počítač a vybrala som sa aj ja do nočného zabudnutia vo vlastnom peliešku. Ľahla som si a čakala spánok. Neprichádzal. Mala som pred očami bociana, ktorý tíško splýval so svojím bujarým hniezdom z konárikov, pierok, zeme. Začali mi mysľou prebiehať moje stretnutia s bocianmi... Odmala som nazerala do ich rodinných hniezd. Predstavovala som si ich ako vzorných rodičov, a tak sa v mojej duši rozrastala hutná náklonnosť k tomuto vtáčiemu druhu.
Keď sa  moje dcéry začali dievčiť a začali zvoniť pri našich dverách ich nápadníci, v jeden podvečer prišiel ten správny. V rukách držal polmetrového bociana – bábku. Vkráčal s ním do chodby nášho domova a tanečným krokom s ním vbaletil do detskej izby, kde bolo územie mojich dcér. Prekvapil ich podareným bocianom. Najmä prostrednú, kvôli ktorej prišiel... O niekoľko mesiacov v našej rodine bola svadba. Založili si krásnu rodinku. Dodnes sú vzorní, ako všetci bociany z nášho okolia. Starajú sa o svoje hniezdo, zveľaďujú si ho. Chránia... Podľa ich vzoru si vystavali rodinné hniezda i iné moje deti.
Od odrastených ratolestí som prešla v polnočnej meditácii na bocianie príhody v mojom partnerstve. Každú jar, keď sa rozdúchala, voňala, steplila, nasadli sme s manželom do nášho skromného auta a mazali pod Devínsky hrad, premávali sa po celej trase-ceste,  kde kedysi bol hraničný plot, ktorý oddeľoval slobodnú zem od neslobodnej. Viezli sme sa až k prvému zachovalému, mohutnému hniezdu bocianov a úporne vyzerali, či ich majitelia už docestovali.
Tešili sme sa ako malé deti, keď sme zbadali biele veľké vtáky, ako dôstojne prešľapovali v hniezde, urovnávali dlhočiznými zobáčiskami svoj príbytok a vznešene sa rozhliadali po celom okolí. Zastali sme pred stĺpom, na ktorom pnelo obrovské rodinné hniezdo a chvíľu sme pozerali na jeho verných, odvážnych, noblesných, mierumilovných obyvateľov.
Na toto všetko som myslela v noci, v ktorej som nemohla usnúť a z pootvoreného okna sa ku mne valila a rušila sila jari...


Dodatok: Tieto riadky som písala ešte pred búrlivým lovestory v hniezde bocianov na www.kukaj.sk. Po 27.04.2013 sa mi zdá, že aj pokojné, mierumilovné, vzorné bociany zmenili svoju náturu a maniere a sú „moderné“, ako nespočetné rodiny nielen na Slovensku, ale na celom svete. Bijú sa, vyháňajú sa, hašteria sa, nie sú už verní, nemilujú sa, rozchádzajú sa... Tento zaujímavý a nie milý poznatok môžete uvidieť na vlastné oči na www.kukaj.sk. Čo sa to deje s nami, so zvieratami, vtákmi, s prírodou – so svetom vôbec?...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?