Pezinský park

Autor: Magda Kotulová | 18.9.2011 o 9:28 | Karma článku: 8,64 | Prečítané:  1053x

Bolo viac miest, ktoré som rada navštevovala: pezinský park, hamuljakovskú hrádzu pri Dunaji a park v Malinove. Všetky tri miesta čupeli na skok od začadenej a hlučnej Bratislavy. Cesty tam boli naše spoločne obľúbené „durchrajze" s manželom. Pri nich sme sa aj povozili aj navštívili krásu a nehu prírody, ale aj mali sa kde dobre napapať, keď sa vyskytol riadny hlad po výdatnej prechádzke.

V Pezinku existuje super pekáreň, kde sa dostanú výborné, akoby domáce šišky, tvarohové buchtičky a podobné vecičky pre maškrtné jazýčky. Pri parku v Malinove je predajňa celkom dobrej pizze a v Hamuljakove po ceste nazad do Blavy treba zakotviť v obchode s ovocím v Dunajskej Lužnej, kde existuje výber jabĺk /a pomerne lacný/ zo všetkých možných sort. Ale nie o tom chcem. Na programe mám šramotať o pezinskom parku, do ktorého som vstúpila po polroku, po chorobe, a akoby zázrakom.

Už som myslela, že sa do týchto mojich obľúbených končín ani nedostanem. Ale moja perfektná nevestička nahlásila, že ona do Pezinku musí ísť a či sa nechceme my dvaja chorí neduživci sa s ňou zviesť, a polaškovať si v tomto chutnom mestečku. A ja, hoci môcť tam ísť naboso, som ihneď súhlasila. A manžel na vozíčku tiež. Tak nás nevesta naložila do svojho magického veľkosťou autiaka a hybaj s nami láry-fáry svetom.

Ako som tak sedela v pohodlnom vozidle a dívala sa na známu cestu, ktorou som neraz s manželom letela za svojím odreagovaním sa zo stresov dňa, nechcela som veriť vlastným očiam, že idem tam, kam som tak rada ozlomkrky štartovala. Uveličene vtlačená v mäkučkom sedadle sem-tam som pozerala aj pred seba, kde som videla tenulinký ako stebielko, vychudnutý manželov krk,  plešinu, čo sa mu v poslednom čase nejako zväčšila, na zbytok jeho šedivých strapatých vlasov povedľa nej. V tom momente sa trochu moje nadšenie zmrazilo.

Kilometre bežali a my sme boli raz-dva v Pezinku. Najsamprv sme si kúpili výborné pekárenské dobroty, vypili nepančovanú zrnkovú kávičku, zjedli, my maškrtníci, výborné krémeše v cukrárni na námestíčku vedľa Pezinského vinárskeho múzea, napriek tomu, že sme obaja manželia diabetici a potom sme mazali do parku na špacírku.

Aké bolo moje prekvapenie, keď park, v ktorom sa natáčala aj Ordinácia v ružovej záhrade, bol vynovený jedna radosť. Pohodlné, pekné dizajnom lavičky sa mi pozdávali, rybníček bol upravený, a kačičky sa na ňom premávali ako po Dunaji. Pokoj, krása, šum stromov, pohodička.

Nevesta ako raketa fujazdila s vozíkom, na ktorom sedel nefalšovane rozcitlivený nekaždodenným zážitkom starec, a ja, nakoľko mi štrk z posypaných na čerstvo cestičiek vliezal pod prsty v otvorených sandáloch, sadla som si opodiaľ rybníka. Vo vytržení som pozerala na zázrak pred sebou: kačky vzlietali a pristávali na vodu vyčisteného jazierka. Za nimi, vznikali jagavé, ligotavé dlhé perlivé véčka, prežiarené slncom, čo sa akurát už náhlilo spať. Páčili sa mi kačacie letecké manévre, pristátia i vzlety. Pozorovala som tento horúčkovitý pohyb v tichej, voňavej prírode. Nedalo sa nepostrehnúť ani brisknú veveričku, ktorá nebojácne skákala pred očami zvedavých osôb, čo sa prenáramne divili jej športovému výkonu a čaru.

V tom momente som zaďakovala nebesiam, že ešte žijem, že ešte žije môj starký, že mám super nevestu, ktorá nás až sem dotrepala z diaľky, zo zakadenej Bratislavy. Načúvala som ševeleniu lístia a pozorovala jeho občasné nálety na zem. Bol to zjavný, jasný signál nastupujúcej jesene. Uvedomila som si, že napriek ťažkostiam, starostiam, nepohodám - zažívam krásnu slnečnú jeseň života. Vďaka Bohu...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?