Kanikuly

Autor: Magda Kotulová | 1.9.2011 o 19:24 | Karma článku: 6,17 | Prečítané:  1243x

Vždy mi toto slovo dlho znelo v hlave. Od dňa, keď som sa učila latinu. Prekladali sme siahodlhé latinské verše a prózu rímskych autorov. V tomto som tento výraz objavila, vydolovala ako také zlaté zrniečko. Páčilo sa mi. Čo znamená? Horúčavy... V doslovnom preklade: „psie dni". Milovala som preklady z latiny. Vždy som mala z latiny jedničku, lebo pri prekladaní som si mohla domýšľať, vymýšľať a následne uvažovať, čo ten-ktorý autor chcel vypotiť zo seba vo svojich myšlienkach, výpovediach, vyjadreniach.  

Bavilo ma prekladanie. Cítila som sa, akoby som lúštila dajakú super krížovku. Dnes? Z latiny neviem už skoro nič. Pár fráz, pár porekadiel, starých múdrostí, či ako mám nazvať to, čo som si zapamätala z hodiny latinčiny po mnohých rokoch.

A prečo vlastne spomínam kanikuly? Zato, že je po tieto dni augusta neznesiteľné teplo? Horúčavy, od ktorých steny domov div nepukajú a bosou nohou nemôžete vyjsť na balkón, vysvietený a rozžeravený slnkom?

Tie kanikuly z latiny boli fajn, zábava. Ale tie kanikuly, ktoré sa odohrávajú v mojej duši v čase kanikúl leta, nie sú ani trochu príjemné. Ba práve naopak - sú neznesiteľné. Tie fyzické sa dajú  zľahčiť ponorením sa do studenej vody jazera, bazénu, či mora, plného nádhery a blaha. Kanikuly v duši sú nepredvídateľné, protivné, odpudzujúce. Privalia sa vtedy, keď ich najmenej čakáte: napríklad v horúčave prípravy obeda, keď z vás leje pot cícerkom, neviete na čo siahnuť skôr, a z izby sa ozve hlas vášho človeka, ktorý žiada o pomoc, službu, zbytočnú, alebo málo potrebnú. Máte čo robiť, aby ste tú kanikulku z duše vyšmarili čo najskôr, kým sa z vášho hrdla neozve odporný, nervózny hlas, čo vrčí: „Nemám teraz čas!... Nevieš, že varím pre teba obed?..."

A z izby sa slabým hláskom ozve : „Ale ja potrebujem... ja práve teraz chcem..."

Ide vás rozdrapiť. Všetko necháte ležať v kuchyni, horieť na sporáku a mažete do susednej izby, aby ste splnili prosbu toho, čo o ňu žiada, ale celkom veliteľským, a nie pokorným, alebo slušným spôsobom.

Stojíte pri peľasti človeka, ktorého ľúbite, tečie z vás pot, akoby ste vyšli práve zo sauny a pýtate sa: "Čo je?... Hm?..."

A odpoveď znie: „Spadla mi ceruzka, môžeš mi ju zdvihnúť?"

S dávkou irónie, s dávkou zadržovaného srdu, nervozity z fyzickej kanikuly leta, zašomrete: „A preto si ma volal? Myslela som, že ti práve odchádza rýchlik. Nečuduj sa, keď budeš jesť prihorené mäso." Poslušne sa skláňam k zatúlanej ceruzke, podávam ju stíchnutému pacientovi.

Berie ju do rúk a spokojne si píše ďalej. Slovíčko „ďakujem" nezaznie, a vy pre neho už neexistujete.

Natiahnete si boľavý chrbát, rozcvičíte si kolená zničené artritídou tretieho stupňa a poberáte sa švihom do kuchyne, kde panujú pravé letné kanikuly a v duši sa vám ozýva horšia časť ich  existencie: kanikuly duše. Sú zabijakom vo fyzickej kanikule tohoročného leta.

Po chvíli vyšepnete smerom k susednej izbe: „Prepáč mi môj milý, čo potrebuješ moju trpezlivosť, ochotu, pohodové a pozitívne myslenie, jednanie - dnešné kanikuly leta ma riadne deptajú a dávajú mi zabrať, a tak nie som vždy práve o.k!..."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Boj proti establišmentu? Ako prežiť nápor terorizmu a fanatizmu

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu označiť kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?