Slávenie slávnych

Autor: Magda Kotulová | 10.7.2011 o 21:07 | Karma článku: 7,66 | Prečítané:  1172x

Tešila som sa na televízny prenos z Nitry a Velehradu, kde sa svätil deň svätých Cyrila a Metoda, patrónov Európy. Mojich obľúbených veľkolepých mužov. Otvorila som si STV, aby som mohla sledovať to, čo sa dialo v slávnom cyrilo-metodskom meste. Keď sa ozvala kázeň sympatického arcibiskupa Cyrila Vasiľa, ktorý si v nej medzi iným podal politikov, potešila som sa a zaplavilo ma uspokojenie. Zdalo sa, že nielen mňa pohol usvedčujúci apel kňaza na vrchnosť, lebo sa ozval počas jeho prednesu prvý a dlhý potlesk prítomných pútnikov, ktorých bolo veru neúrekom.

Konečne niečo riadnej kritiky do vládnutia našich neohrozených, ktorí už dávno prestali brať ohľad na tých, čo ich volili s nádejou, že budú slúžiť im a nie svojim vreckám a svojej pahltnosti, a ktorí od vznešených, overených životom hodnôt skĺzli do odporného materializmu a vydridušstva na úkor svojich občanov a vôbec etiky.

Keď po svätej omši predstúpil pred národ náš prezident, ktorý v normálnych dňoch nosí červenú kravatu a hrkúta si s ľavicovou stranou a začal pred zhrčeným davom vravieť čosi o dobre, Bohu, cirkvi, pravde, hodnotách a podobných úžasných veciach, zamrela mi duša. Keby tak na jeho mieste stál prezident, ktorému by človek mohol veriť, že to, čo hovorí nie sú len mŕtve hlušiny, ale prežité a žité myšlienky, slová, bolo by to niečo úžasné. Smutno mi zostalo na duši. S rozčarovaním som si uvedomila, že si nepamätám prezidenta za svojho života, že by som mohla o ňom povedať: „Toto je ten môj, ktorého si zo srdca a z celej duše vážim a som rada, že prezidentom je!“

A tak som si pustila ČT a pozerala oslavy a slávenie solúnskych bratov na moravskom Velehrade. Ukazovali dokumenty z púte na Velehrade počas načechraných ľudovo-demokratických dní. Aj tú, na ktorej vypískali komunistického súdruha, ministra kultúry, ktorý chcel zo sviatku svätcov urobiť manifestáciu socialistického spôsobu života a poriadku. Bratia Česi mi zabrnkali na city. Spokojnosť mi naplnila dušu. Aspoň na Morave to bolo pravdivé, nenafúkané prázdnym slávením. Žiadne neúprimné suché frázy, bohvie kým spísané a iba reprodukované hlasnou trúbou.

Keď som sa započúvala do nádhernej piesne „Zachovaj nám dedičstvo otcov, Pane!“ cítila som sa šťastná. Dojatá som si uvedomila, že nám svätí Cyril a Metod naozaj priniesli a utvrdili to najkrajšie, čo mohli: vieru v Toho Najvyššieho a hodnoty, pre ktoré je hodno žiť i umierať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?