Odchádzanie

Autor: Magda Kotulová | 19.6.2011 o 11:09 | (upravené 19.6.2011 o 11:16) Karma článku: 8,94 | Prečítané:  1369x

Sedí vedľa teba a ty spíš. Mlčky hľadí na ostré črty tvojej vychudnutej tváre a premýšľa. Myšlienky v jej roztrpčenej hlave a pocity v duši ju znepokojujú, gniavia, priklincovávajú k stoličke. Meravo má zopnuté ruky a nevie či sa má potíšku modliť alebo len tak bezmyšlienkovito na teba pozerať, alebo domýšľať to, čo bude robiť nasledujúce hodiny, dni. Samozrejme: začína uvažovať, spomínať, vymýšľať, nádejať sa.

Pozerá na teba a nechce sa jej veriť, že z teba vyprchala všetka energia, zomrel vtip, ktorým si sršal, zahynula každá nádej, túžba, nejaký ten podnet, aby si sa bil s chorobou čo ťa tak gniavi a drží nemilosrdne pod krkom. Už akoby si sa nechcel ani brániť proti jej hnusným, nemilosrdným rukám. Akoby si nemal chuť zabojovať o ešte niekoľko mesiacov, týždňov, dní. Zavieraš oči. Vidí, keď nespíš, ako ti z nich stekajú slzy.

Chvíľami si zlostný zo a vo svojej bezmocnosti. Chvíľami sa vzmôžeš na nejaké tie vety, otázky, prosbu. Potom mlčíš, alebo svoju nemotu prerušíš prosbami o odpustenie toho zlého, čo si jej počas vášho dlhoročného zväzku spôsobil. Márne ti vraví, že je všetko zlé zabudnuté, za vami a budúce krajšie dni, rána, pred vami. Neveríš. Držíš jej silno ruku, zvieraš jej ju, hladkáš a pokornými očami uprene na ňu pozeráš a šepkáš: „Moja jediná láska!“ A jej to pripadá strašne zvláštne, že starec vyznáva lásku jej - starkej, práve tak nešťastnej ako je on sám.

Potom náhle zakvačia chvíle pozabudnutia na všetko prítomné zlo, neskonalý smútok, mrazivú biedu a roztiahne sa ti na tvári úsmev. Aspoň na chvíľočku zabúdate na tragiku okamihov, ktoré žijete.

Neskôr sa prihlásia obyčajné ľudské potreby, ktoré ťa ponižujú, robia kôpkou nešťastia, zármutku a biedy.

Spíš. Teraz. A ona nad všetkým možným rozmýšľa, nádeja sa, dúfa a verí v zázrak. Aký?...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?