Slávenie slávnych

Autor: Magda Kotulová | 10.7.2011 o 21:07 | Karma článku: 7,66 | Prečítané:  1162x

Tešila som sa na televízny prenos z Nitry a Velehradu, kde sa svätil deň svätých Cyrila a Metoda, patrónov Európy. Mojich obľúbených veľkolepých mužov. Otvorila som si STV, aby som mohla sledovať to, čo sa dialo v slávnom cyrilo-metodskom meste. Keď sa ozvala kázeň sympatického arcibiskupa Cyrila Vasiľa, ktorý si v nej medzi iným podal politikov, potešila som sa a zaplavilo ma uspokojenie. Zdalo sa, že nielen mňa pohol usvedčujúci apel kňaza na vrchnosť, lebo sa ozval počas jeho prednesu prvý a dlhý potlesk prítomných pútnikov, ktorých bolo veru neúrekom.

Konečne niečo riadnej kritiky do vládnutia našich neohrozených, ktorí už dávno prestali brať ohľad na tých, čo ich volili s nádejou, že budú slúžiť im a nie svojim vreckám a svojej pahltnosti, a ktorí od vznešených, overených životom hodnôt skĺzli do odporného materializmu a vydridušstva na úkor svojich občanov a vôbec etiky.

Keď po svätej omši predstúpil pred národ náš prezident, ktorý v normálnych dňoch nosí červenú kravatu a hrkúta si s ľavicovou stranou a začal pred zhrčeným davom vravieť čosi o dobre, Bohu, cirkvi, pravde, hodnotách a podobných úžasných veciach, zamrela mi duša. Keby tak na jeho mieste stál prezident, ktorému by človek mohol veriť, že to, čo hovorí nie sú len mŕtve hlušiny, ale prežité a žité myšlienky, slová, bolo by to niečo úžasné. Smutno mi zostalo na duši. S rozčarovaním som si uvedomila, že si nepamätám prezidenta za svojho života, že by som mohla o ňom povedať: „Toto je ten môj, ktorého si zo srdca a z celej duše vážim a som rada, že prezidentom je!“

A tak som si pustila ČT a pozerala oslavy a slávenie solúnskych bratov na moravskom Velehrade. Ukazovali dokumenty z púte na Velehrade počas načechraných ľudovo-demokratických dní. Aj tú, na ktorej vypískali komunistického súdruha, ministra kultúry, ktorý chcel zo sviatku svätcov urobiť manifestáciu socialistického spôsobu života a poriadku. Bratia Česi mi zabrnkali na city. Spokojnosť mi naplnila dušu. Aspoň na Morave to bolo pravdivé, nenafúkané prázdnym slávením. Žiadne neúprimné suché frázy, bohvie kým spísané a iba reprodukované hlasnou trúbou.

Keď som sa započúvala do nádhernej piesne „Zachovaj nám dedičstvo otcov, Pane!“ cítila som sa šťastná. Dojatá som si uvedomila, že nám svätí Cyril a Metod naozaj priniesli a utvrdili to najkrajšie, čo mohli: vieru v Toho Najvyššieho a hodnoty, pre ktoré je hodno žiť i umierať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Trump nie je taký hlúpy, ako ho hrám ja, pripúšťa herec Alec Baldwin

Americký herec dokonalo zosmiešňuje budúceho prezidenta. Prestane, len keď Trump splní jeho podmienku.

SVET

Člověk v tísni: Z Donecka nás vyhnala aj ruská propaganda

Ruské médiá tvrdia, že humanitárna pomoc je využívaná na špionáž, hovorí JAN MRKVIČKA.


Už ste čítali?