Odchádzanie

Autor: Magda Kotulová | 19.6.2011 o 11:09 | (upravené 19.6.2011 o 11:16) Karma článku: 8,94 | Prečítané:  1359x

Sedí vedľa teba a ty spíš. Mlčky hľadí na ostré črty tvojej vychudnutej tváre a premýšľa. Myšlienky v jej roztrpčenej hlave a pocity v duši ju znepokojujú, gniavia, priklincovávajú k stoličke. Meravo má zopnuté ruky a nevie či sa má potíšku modliť alebo len tak bezmyšlienkovito na teba pozerať, alebo domýšľať to, čo bude robiť nasledujúce hodiny, dni. Samozrejme: začína uvažovať, spomínať, vymýšľať, nádejať sa.

Pozerá na teba a nechce sa jej veriť, že z teba vyprchala všetka energia, zomrel vtip, ktorým si sršal, zahynula každá nádej, túžba, nejaký ten podnet, aby si sa bil s chorobou čo ťa tak gniavi a drží nemilosrdne pod krkom. Už akoby si sa nechcel ani brániť proti jej hnusným, nemilosrdným rukám. Akoby si nemal chuť zabojovať o ešte niekoľko mesiacov, týždňov, dní. Zavieraš oči. Vidí, keď nespíš, ako ti z nich stekajú slzy.

Chvíľami si zlostný zo a vo svojej bezmocnosti. Chvíľami sa vzmôžeš na nejaké tie vety, otázky, prosbu. Potom mlčíš, alebo svoju nemotu prerušíš prosbami o odpustenie toho zlého, čo si jej počas vášho dlhoročného zväzku spôsobil. Márne ti vraví, že je všetko zlé zabudnuté, za vami a budúce krajšie dni, rána, pred vami. Neveríš. Držíš jej silno ruku, zvieraš jej ju, hladkáš a pokornými očami uprene na ňu pozeráš a šepkáš: „Moja jediná láska!“ A jej to pripadá strašne zvláštne, že starec vyznáva lásku jej - starkej, práve tak nešťastnej ako je on sám.

Potom náhle zakvačia chvíle pozabudnutia na všetko prítomné zlo, neskonalý smútok, mrazivú biedu a roztiahne sa ti na tvári úsmev. Aspoň na chvíľočku zabúdate na tragiku okamihov, ktoré žijete.

Neskôr sa prihlásia obyčajné ľudské potreby, ktoré ťa ponižujú, robia kôpkou nešťastia, zármutku a biedy.

Spíš. Teraz. A ona nad všetkým možným rozmýšľa, nádeja sa, dúfa a verí v zázrak. Aký?...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zakladateľ siete pre deti milionárov: Tisíc eur je psychologická hranica

Používať ju môže iba ten, čo má na tisíceurové mesačné členské, pozerať sa ale môže každý, hovorí JURAJ IVAN.

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi.

SVET

Rakúski voliči rozhodujú o novej hlave štátu

Rakúšania si vyberajú medzi Norbertom Hoferom a Alexandrom Van der Bellenom.


Už ste čítali?