Odchádzanie

Autor: Magda Kotulová | 19.6.2011 o 11:09 | (upravené 19.6.2011 o 11:16) Karma článku: 8,94 | Prečítané:  1363x

Sedí vedľa teba a ty spíš. Mlčky hľadí na ostré črty tvojej vychudnutej tváre a premýšľa. Myšlienky v jej roztrpčenej hlave a pocity v duši ju znepokojujú, gniavia, priklincovávajú k stoličke. Meravo má zopnuté ruky a nevie či sa má potíšku modliť alebo len tak bezmyšlienkovito na teba pozerať, alebo domýšľať to, čo bude robiť nasledujúce hodiny, dni. Samozrejme: začína uvažovať, spomínať, vymýšľať, nádejať sa.

Pozerá na teba a nechce sa jej veriť, že z teba vyprchala všetka energia, zomrel vtip, ktorým si sršal, zahynula každá nádej, túžba, nejaký ten podnet, aby si sa bil s chorobou čo ťa tak gniavi a drží nemilosrdne pod krkom. Už akoby si sa nechcel ani brániť proti jej hnusným, nemilosrdným rukám. Akoby si nemal chuť zabojovať o ešte niekoľko mesiacov, týždňov, dní. Zavieraš oči. Vidí, keď nespíš, ako ti z nich stekajú slzy.

Chvíľami si zlostný zo a vo svojej bezmocnosti. Chvíľami sa vzmôžeš na nejaké tie vety, otázky, prosbu. Potom mlčíš, alebo svoju nemotu prerušíš prosbami o odpustenie toho zlého, čo si jej počas vášho dlhoročného zväzku spôsobil. Márne ti vraví, že je všetko zlé zabudnuté, za vami a budúce krajšie dni, rána, pred vami. Neveríš. Držíš jej silno ruku, zvieraš jej ju, hladkáš a pokornými očami uprene na ňu pozeráš a šepkáš: „Moja jediná láska!“ A jej to pripadá strašne zvláštne, že starec vyznáva lásku jej - starkej, práve tak nešťastnej ako je on sám.

Potom náhle zakvačia chvíle pozabudnutia na všetko prítomné zlo, neskonalý smútok, mrazivú biedu a roztiahne sa ti na tvári úsmev. Aspoň na chvíľočku zabúdate na tragiku okamihov, ktoré žijete.

Neskôr sa prihlásia obyčajné ľudské potreby, ktoré ťa ponižujú, robia kôpkou nešťastia, zármutku a biedy.

Spíš. Teraz. A ona nad všetkým možným rozmýšľa, nádeja sa, dúfa a verí v zázrak. Aký?...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Kedy sa politická teológia stáva ideológiou? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.

SVET

Washingtonom pochodovalo pol milióna ľudí aj proti Trumpovi

Nápisy na transparentoch obsahovali aj Trumpove výroky na adresu žien.


Už ste čítali?